Nový pohled na kulturu
Podtitul knihy Petra Pernicy „Logistika kultury“ předznamenává její záběr: kultura nejsou nutně jen její statky, ale také dráhy, po kterých se pohybují. Jak ovlivňuje něco takového jako vzdálenost a doprava abstraktní proces kultury? A dá se kultuře napomoci nekulturními, průmyslovými cestami?
Urbanistický pohled: širší prostorové souvislosti
Počátky civilizace nacházíme v povodí velkých řek — Eufratu a Tigridu (Mezopotámie, s prvními doklady o osídlení z přelomu 5. a 4. tisíciletí př. n. l.), Nilu (Egypt, jehož Stará říše začíná rokem 2654 př. n. l., pomineme-li starší dobu předdynastickou a protodynastickou; Džoserova pyramida u Sakkáry z doby před 4600 lety je nejstarší monumentální kamennou stavbou na světě) a Indu (městské kultury Mohendžo-daro, Harappa z doby kolem r. 2500 př. n. l.); další civilizace vznikly v Číně a na území Ameriky (na území dnešního Mexika a Yucatanu bylo v předkolumbovské době na 1 500 a 2 000 měst). Klíčový význam pro vývoj v užší středomořské a poté v celé předalpské kulturní oblasti měla řecká civilizace (především její klasické a helénistické období mezi 5. a 1. stoletím př. n. l.) a později římské impérium (od 1. stol. př. n. l. do 5. stol. n. l.).
Převážně mírné či subtropické klima, vhodné k pastevectví a zemědělství, umožnilo v uvedených oblastech rozvoj civilizace se spotřebou energie přiměřenou získaným efektům a, spolu s osvojením řemeslných dovedností a propojením obchodními cestami, vedlo k postupnému vývoji prostorů intenzivní urbanizace a vzniku novodobých velkých, hospodářsky významných měst, ohnisek šíření kultury. V nich byly například v evropském středověku zakládány univerzity, vznikaly městské biskupské školy a městské školy (města však nebyla jedinými kulturně-spirituálními místy: mimo ně existovala síť důležitých klášterních středisek — místa univerzitních měst se s místy s výskytem umělecky významných staveb na mapách zdaleka nekryjí).
Rozložení velkých měst jako středisek hospodářského a společenského života v jednotlivých částech světa, jejich mezikontinentální propojení námořní dopravou a návazné utváření železniční sítě uvnitř kontinentů a subkontinentů charakterizují prostorovou stránku civilizace, jež se rozvinula s průmyslovou revolucí. Námořní doprava zůstala až do současné doby dominantní složkou dálkové nákladní dopravy ve světě (například současný vývoz a dovoz patnácti hospodářsky nejvyspělejších členských zemí Evropské unie mimo teritorium unie je jí fyzicky uskutečňován ze 70 %; na přelomu 20. a 21. století prošla nebývalým rozmachem, což se týká i velkých námořních přístavů). Uvnitř území Evropské unie nyní dominuje silniční doprava (na fyzickém objemu vývozu a dovozu uvnitř EU se podílí téměř polovinou); námořní doprava je na druhém místě (přibližně s 30 %), zatímco železniční doprava se ocitla až na čtvrtém místě, za leteckou dopravou (připadá na ni méně než 10 %).
Platí tedy, že vývoj evropského hospodářského prostoru a sídelní soustavy je svázán s obchodními cestami a s námořními přístavy, že významným impulzem k němu byl rozvoj železnic, jež se počátkem 20. století staly silným konkurentem říční dopravě i tehdejší málo výkonné a pomalé silniční dopravě, avšak bouřlivý rozvoj automobilové dopravy včetně výstavby husté silniční a později i dálniční sítě během 20. století se ve vnitrozemském prostoru stal významným formativním faktorem, jenž železniční dopravu zatlačil do pozadí. Geografické bariéry rozvoje jsou tak překonávány schopností soudobé civilizace rozvíjet dopravní a logistickou infrastrukturu; rychlost přepravy mění rovněž vnímání životního a hospodářského prostoru: určujícím faktorem přestává být vzdálenost a stává se jím čas.
Například je-li náhradní díl, potřebný v Praze a uskladněný v centrálním skladu pro Evropu v Hamburku, objednán do 14.00 hod., je připraven k expedici během půl hodiny, v 18.00 hod. je převzat expresní službou a jejím dodávkovým automobilem přepraven do Prahy nejpozději do 16.00 hod. následujícího dne.
Čistě teoreticky propočteno, samotná jízda automobilem z Hamburku do Prahy, pokud by na celé trase byla kvalitní dálnice bez dopravních omezení a kongescí, by trvala přibližně 6,5 hodiny, po méně kvalitní a frekventované dálnici asi 8 hodin, zatímco po běžné silniční síti minimálně 12 hodin (bez započtení přestávek); jízda osobním vlakem po vysokorychlostní trati by zabrala asi 4 hodiny a maglev by ji v budoucnosti mohl zvládnout za cca 1,5 hodiny.
Urbanistické studie vymezují v rámci Evropy zóny koncentrace urbánních aktivit, jejichž osami jsou hlavní dopravní komunikace, převádějící dopravní proudy spojené s hospodářskými aktivitami a s pozemní přepravou osob včetně cestovního ruchu. Na území těchto zón se vyvíjejí významné jádrové prostory a makroregiony. Identifikovány jsou tři takovéto zóny:
- hlavní zóna, propojující oblast jihovýchodní Anglie přes Belgii, Nizozemí a Lucembursko, středozápadní a jihozápadní části Německa (Porúří, Frankfurt) a Švýcarsko se severozápadní Itálií (tzv. zóna „Anglie—Rýn—Pád“);
- západně od hlavní zóny koncentrace aktivit souběžně probíhající druhá zóna přes nejintenzivněji využívaná území Francie od kanálu La Manche přes Paříž a Lyon po Středozemní moře (Marseille);
- nová zóna, která se začíná utvářet na východ od hlavní zóny, a to z prostoru severoněmeckých přístavů, přes Berlín, Prahu, Vídeň a Budapešť po Záhřeb.