Slova za katrem
Turecko vězní uznávanou spisovatelku a odpírá jí léky. Egyptský spisovatel sedí ve vězení za pohoršující román. Autor Pýchy a předsudku a zombie jde k soudu kvůli plagiátorství.
Ve dnech a týdnech následujících po nevyvedeném puči v Turecku v půlce července nechal stát zatknout tisíce státních úředníků, policistů, učitelů a novinářů. Mezi zatčenými je teď i spisovatelka Aslı Erdoğanová, sloupkařka a členka redakční rady kurdského a protivládního listu Özgür Gündem, jemuž turecká vláda po puči pozastavila činnost. Podle její francouzské vydavatelky Erdoğanovou policie zatkla 16. srpna společně s dalšími dvaceti zaměstnanci kurdských novin s obviněním z „podrývání národní jednoty“ a „členství v teroristické organizaci“. Populární autorku, známou i za hranicemi Turecka, prý pobyt ve vězení ohrožuje na zdraví — i přes naléhání na vězeňské dozorce nedostává své léky ani předepsanou diabetickou dietu. Mezinárodní PEN klub už zorganizoval petici za její propuštění, kterou do dnešního dne podepsalo přes pětadvacet tisíc lidí. Případ Erdoğanové je přitom symptomatický pro celou situaci v Turecku: od půlky července muselo skončit svou činnost dvacet devět vydavatelství, přičemž desítky novinářů, redaktorů nebo spisovatelů skončily za mřížemi s podobnými obviněními jako Erdoğanová.
Egyptského spisovatele Ahmeda Najiho v únoru odsoudili ke dvěma letům ve vězení. Jeho poslední román totiž porušil dobré mravy: soud musel zakročit po žalobě jednoho čtenáře, jemuž při četbě pasáže se sexuálním obsahem stoupl krevní tlak a srdeční tep. Naji se nedávno odvolal, leč káhirský soud minulý týden žádost zamítl. Na Najiho podporu se přitom už dříve sešlo devět tisíc petentních podpisů a otevřený dopis podepsaný globálními literárními celebritami formátu Philipa Rotha nebo Michaela Chabona.
Jeden z nejúspěšnějších — měřeno penězi — spisovatelů posledních let, Seth Grahame-Smith, teď čelí obvinění z plagiátorství. Jeho recept na úspěch je jednoduchý: bezhlavě míchat současnou popkulturu s klasickou literaturou nebo historickými událostmi. Díky knihám Pýcha a předsudek a zombie nebo Abraham Lincoln: Lovec upírů i jejich filmovým adaptacím přišel on i nakladatelství Hachette ke jmění a vydavatel se v roce 2010 rozhodl jej ještě rozšířit. Grahame-Smith dostal nabídku čtyř milionů dolarů za dvě knihy, přičemž zálohu ve výši jednoho milionu dostal už při podpisu smlouvy. Jednu nasmlouvanou knihu vydal v lednu 2015 — pokračování upírobijce Lincolna —, druhou dodal ale až se zpožděním, v dubnu letošního roku. Zpoždění je nejmenší Grahame-Smithův problém. Hachette mladého autora a jeho produkční společnost Baby Gorilla zažalovalo o půl milionu dolarů, protože si údajně přivlastnil velké části jistého sto dvacet let starého literárního díla. Grahame-Smith se k celé věci zatím nevyjádřil.