Mrtví se činí
Byly uděleny ceny Magnesia Litera. Zemřel Günter Grass. Tisíc spisovatelů žádá v petici Evropský parlament o lepší zacházení s uprchlíky a peníze na jejich ochranu. Joseph Goebbels vydělává peníze.
Ceny Magnesia Litera za rok 2014 mají své majitele. Knihou roku se stal Básník od Martina Reinera, za prózu byl oceněn Petr Stančík s románem Mlýn na mumie a v poetické kategorii zvítězila sbírka Týdny Olgy Stehlíkové. Objevem roku je neznámý Matěj Hořava a jeho prozaický soubor Pálenka.
Zbytek literárního světa zasáhla zpráva o úmrtí německého spisovatele, výtvarníka a nobelisty Güntera Grasse. Autor Plechového bubínku a jeden z nejvýraznějších světových intelektuálů posledních dekád zemřel po náhlé hospitalizaci v Lübecku ve věku osmdesáti sedmi let. Grass byl veřejně aktivní do konce svých dní. Na konci března se například zúčastnil premiéry divadelní adaptace Plechového bubínku v Hamburku.
Kromě toho také stihl podepsat mezinárodní výzvu spisovatelů Evropskému parlamentu. Přes tisíc dalších autorů v kooperaci mezinárodního, britského a německého PEN klubu v ní žádá europoslance o lepší zacházení s uprchlíky a migranty, kteří hledají v Evropě útočiště. Otevřený dopis naráží na námořní tragédii u italského ostrova Lampedusa, která se odehrála v roce 2013 a při níž se utopilo na tři sta uprchlíků z Afriky, převážně z Libye. Událost neměla žádné politické následky, což je podle signatářů petice špatně. „Evropa se chová k lidem, kteří potřebují pomoc a ochranu, jako k nepřátelům,“ píše se v textu výzvy. Konkrétně spisovatelé žádají založení speciálního Evropského uprchlického fondu, z nějž by se daly posléze čerpat peníze v krizových situacích, jako byla právě válka v Libyi a následný příval uprchlíků do Evropy. Kromě Grasse výzvu podepsala i další nobelistka, Elfriede Jelineková.
Poměrně v tichosti se naopak odehrála důležitá událost knihkupeckého světa. Internetový obchod Amazon uzavřel smlouvu o distribuci a prodeji e-knih s dalším globálně důležitým hráčem, nakladatelskou firmou HarperCollins. Tím se pro technologickými inovacemi a nemorálními praktikami proslulou firmu uzavřely rok táhnoucí se spory o podobě dohod s takzvanou „velkou pětkou“ (pět největších vydavatelských domů na světě — Simon & Schuster, Penguin Random House, Macmillan, Hachette a právě HarperCollins). Nová smlouva umožňuje nakladatelství určovat si ceny e-knih, a ne je prodávat za necelých deset dolarů, jak původně chtěl Amazon a jeho zakladatel Jeff Bezos.
Jiný spor, tentokrát v Německu, nebude mít tak rychlý a hladký průběh. Právnička Cordula Schachtová, mimochodem dcera Hjalmara Schachta, Hitlerova ministra hospodářství a během války ministra bez portfeje, zažalovala nakladatelství Random House kvůli vydání knihy Goebbels britského historika Petera Longeriche, protože nezaplatilo za autorská práva k přímým citacím z deníků nacistického ministra propagandy. Schachtová u soudu zastupuje Pozůstalost Josepha Goebbelse, které deníky i práva na ně patří. Zástupce nakladatele, Rainer Dresen, u soudu i mimo něj nabídl, že nakladatelství Random House je ochotné peníze vyplatit jen v případě, že budou darovány na dobročinné účely. Schachtová odmítla. Autor inkriminované knihy Longerich k celé věci dodává, že soukromé vlastnictví práv k deníkům „dává soukromníkům pravomoc ovlivňovat vědecký výzkum. Nemůžeme si dovolit takový typ kontroly, ať už za tím stojí jakákoliv motivace“.