Texty propojené a čisté
Aplikace pro čtečky a mobilní zařízení se snaží propojovat básníky, propagovat poezii nebo chránit čtenáře před sprostými slovy. Ne všem zúčastněným se to zamlouvá. Pokračuje se v udělování literárních cen, naposledy byli vyhlášeni vítěz ceny Folio a nominanti na mezinárodní Man Bookerovu cenu. Její dlouholetý ředitel zemřel.
Institut ELAI spustil aplikaci Poetizer, která má sdružovat básníky a propagovat poezii u nás i v zahraničí. Aplikace byla oficiálně spuštěna v sobotu 21. března v Památníku národního písemnictví u příležitosti Světového dne poezie a oznámení vítězů básnické soutěže, vyhlášené Poetizerem. Uživatelé, básnici či čtenáři, se jednoduše zaregistrují do služby, nahrávají své básně, hodnotí básně ostatních a díky „lajkům“ nebo dokonce přímé finanční podpoře napomáhají věhlasu básnictví ve světě. Prostor tak dostanou autoři, kteří doposud své tvorbě nevěřili a neoslovili žádné nakladatelství či časopis, čímž by se do žil poezie měla vlít nová, svěží míza. Vedle nutnosti silnější propagace a finanční podpory poezie vznikla aplikace i kvůli přesvědčení autorů, „že kreativita je základním kamenem inovativního myšlení“.
Poetizer nebyla jediná aplikace, která se minulý týden dostala do zpráv. Vášně mezi spisovateli i čtenáři vzbudil program Clean Reader pro zařízení na čtení e-knih. Aplikace, kterou vyvinuli manželé Maughanovi z amerického Idaha jako čtecí pomůcku pro svou nezletilou dceru, má jedinou funkci — filtruje sprostá slova z knih. Starostliví a silně věřící rodiče chtěli ponouknout své dítě ke čtení dospělejší literatury a zároveň jej ochránit před špínou světa. Proti aplikaci se po jejím spuštění okamžitě postavila řada literátů, nejhlasitěji Joanne Harrisová (autorka díky filmové adaptaci známé Čokolády), která označila Clean Reader jako náboženskou cenzuru a matení mládeže. K veřejnému tlaku a kritice se později připojila i The Society of Authors, organizace chránící zájmy a autorská práva spisovatelů, s žádostí o vyloučení knih zastupovaných spisovatelů z databáze a obchodu, který aplikace zprostředkovává. Clean Reader po týdnu nátlaku přestal nabízet jakékoli knihy. Aplikace i upravené knihy jsou uživatelům nicméně k dispozici nadále a vyjednává se o budoucí podobě programu.
Kromě aplikací vířila vody literárních světů nikdy nekončící sezóna literárních ocenění. Minulý týden získal teprve druhou cenu Folio a čtyřicet tisíc liber (zhruba jeden a půl milionu korun) spisovatel Akhil Sharma za svůj autobiografický román Rodinný život (Family life). Sharma v něm popisuje příběh své rodiny, která se v naději na lepší živobytí přestěhovala z Indie do Spojených států, kde se všichni její členové museli po tragické nehodě starat o bratra hlavního hrdiny. Cena Folio vznikla před třemi lety na základě frustrace kritiků i autorů z nominací na slavnější Man Bookerovu cenu v roce 2011, v porotě zasedají v zásadě jen literární kritici a spisovatelé a sponzoruje ji nakladatelství Folio Society.
Shodou okolností byly ve stejnou dobu zveřejněny i nominace na mezinárodní Man Bookerovu cenu. Ta se uděluje jednou za dva roky spisovateli, jehož tvorba je dostupná v angličtině. Oceňuje se spíše celkové dílo než konkrétní kniha. Mezi letošní nominované se dostali César Aira (Argentina), Hoda Barakat (Libanon), Maryse Condé (Guadeloupe), Mia Couto (Mosambik), Amitav Ghosh (Indie), Fanny Howe (USA), Ibrahim al-Koni (Libye), László Krasznahorkai (Maďarsko), Alain Mabanckou (Kongo) a Marlene van Niekerk (JAR).
Man Bookerova cena přitáhla pozornost bohužel i jinak než mezinárodními nominacemi. Zemřel totiž Martyn Goff, dlouholetý ředitel Man Bookerovy ceny, který ji od svého nástupu do funkce v roce 1972, jen několik let po jejím založení, během tří dekád proměnil v jednu z nejprestižnějších světových literárních institucí a ocenění.