Zemřel Ludvík Vaculík. Po letech se v Praze konal Sjezd spisovatelů. Dopadl dobře. V Malajsii si kvůli sílící státní represi rádi čtou brak. Literární ceny dostávají převážně knihy o mužích.
Protagonisté nového románu Michaela Cunninghama jsou opět lidé středního věku, spíš neúspěšní než úspěšní a v každém případě nespokojení; přestárlé děti, které kdysi začínaly tak nadějně a dnes nechápou, kam se všechny ty sny a možnosti poděly. Kolem hlavních hrdinů v téměř whitmanovském…
Ukázka z druhého dílu moderně pojaté a na oficiální prokremelské propagandě nezávislé práce kolektivu ruských autorů pod vedením Andreje Zubova, která představuje jedinečný pokus o syntetický výklad dějin Ruska 20. století. Autoři se v ní pokoušejí odpovědět na otázku, proč se ruské dějiny po pádu…
Slovo gender působí na mnoho lidí jako červený hadr na býka. Úvahy o povaze, původu i důsledcích genderových asymetrií dráždí veřejnost i intelektuály. Jinak tomu není ani na poli literatury. Zdá se, že jsme se příliš neposunuli od časů, kdy Simone de Beauvoir psala, že existuje vlastně jen jedno…
Koncem týdne se v pražském Podniku odehraje Sjezd spisovatelů. Na akci pořádané Asociací spisovatelů vystoupí kromě literátů také kritici, akademici nebo filozofové, řešit se bude postavení literatury v současné společnosti nebo její státní podpora. Jedním z řečníků bude i dramatik a politik Milan…
„Stará dobrá“ Petra Soukupová se po knize pro děti Bertík a čmuchadlo vrací s další prózou pro dospělé čtenáře, románem Pod sněhem. Moment překvapení, který přišel s její prvotinou K moři (2007), je nenávratně pryč. Nastavila (si) vysokou laťku a očekává se, že ji bude překonávat a skákat vždy o…
Knižní tipy na léto od The New York Times jsou až příliš bílé. Na inscenaci adaptace Elementárních částic od Michela Houellebecqa bude dohlížet policie. Současné romány se blíží konceptuálnímu umění. A pořád se na nich dá vydělat i prodělat.
William Stoner z románu Johna Williamse vyčnívá nejen jako typický Američan, ale i nepravděpodobný existenciální hrdina, a jako postava z obrazu Edwarda Hoppera z něj vystupuje jako temný reliéf na pozadí nemilosrdného světa. Ukázka z nejznámějšího Williamsova díla.
Sociolog Zygmunt Bauman zkoumá spolu s Carlem Bordonim sociální a politické rozměry současné krize státu. Zmatek následující po finanční krizi z let 2007—2008 výrazně prohloubil společenské změny, podle Baumana a Bordoniho však kořeny potíží, kterým západní společnost v současnosti čelí, vycházejí…
Petr Hruška má v mnoha ohledech pravdu. České školství — a nejen to vysoké — je v krizi. Jeho melancholií prostoupený článek v Revolver Revue slouží jako dobrá ukázka toho, co se na domácích vysokých školách může udát. Kvalita je nahrazena kvantitou, mezi studenty se objevují takzvaní minimaxové.…
Minulý týden dostal mezinárodní Man Bookerovu cenu za celoživotní dílo maďarský spisovatel László Krasznahorkai. Susan Sontagová autora proslulého Satanského tanga označila za „mistra apokalypsy“, u jeho jména se pravidelně objevuje „vizionář“. O Krasznohorkaiho díle, temně komickém a nemilosrdném…
Známý slovenský textař, prozaik a publicista Boris Filan s železnou pravidelností rok co rok vydává alespoň jeden nový titul, a přesto si na nezájem čtenářů nemůže stěžovat. Příkladem je i román Klimtův polibek, který slovenští čtenáři zvolili Knihou roku 2009 (cena čtrnáctideníku Knižná revue),…