Marek Toman v románu „České sklo“ analyzuje mocenské struktury, které působí jak v mikrostrukturách rodinných vztahů, tak v makrostrukturách mezinárodní politiky, a odhaluje jejich podobnost.
Zapomenuté knihy nejsou jen ty, jež u nás vyšly a byly čteny, ale také ty, které se k nám ještě nedostaly a možná ani nedostanou. Knihy opomenuté, jež v jiných jazykových kontextech platí za povinnou četbu či žánrovou klasiku. A jednou z nich je i slavný román Američanky Anny Kavan.
Knižně vyjdou doposud nepublikované básně J. R. R. Tolkiena. Olympiáda pro Paříž znamenala zvýšení prestiže i obchodní příležitosti — tedy až na knihkupce.
Tajuplný region Gemer na hranicích Slovenska a Maďarska slouží slovenskému spisovateli Danielu Majlingovi za místo, do nějž po komiksu „Zóna“ usadil i první díl své nové komiksové série, jež vyšla na přelomu loňského roku v nakladatelství Labyrint.
Tyko Say je americký básník a kurátor sídlící v Praze. Zajímá se o poezii jako dialog mezi publikem, básní a kontextem. Se svým kolektivem OBJECT:PARADISE organizují spoustu akcí, natáčí filmy, vydávají vlastní časopisy… mimo pozornost českého literárního provozu. Většina z nich totiž nemluví česky.
Poezie Sufiana Massalemy je spektrální — nic se nevyskytuje v identické formě, každý tvar a každý život je novým setkáním s novou galaxií. Nakolik je naopak identická pouť horami Jablonce či blízkovýchodní pouští? Je to básnická dialektika těch dálek, jež jsou přímo v nás, a božských blízkostí, na…
„Pokud se budete dostatečně snažit a hodně pracovat, máte šanci dosáhnout na vše, po čem toužíte. A přestože příběh mé rodiny byl spjatý s tvrdou prací, nedosáhli na nic z toho, co v životě chtěli.“ Nový sloupek Marka Torčíka pro časopis Host.
Ve středu 18. září se v Praze a dalších desítkách měst po celém Česku uskuteční již 18. ročník akce Noc literatury. Letos představí rekordních 22 knižních titulů.
Prvního červencového dne zdrtila Albánii zpráva o úmrtí nejslavnějšího a světově nejrespektovanějšího albánského spisovatele Ismaila Kadareho. Jeho skonu si všimla i prestižní zahraniční média, jež jej označovala za „giganta albánské kultury“ či „zářivé světlo v nejtemnějších dnech Albánie“.
Česky vyšla druhá kniha amerického eko filosofa Davida Abrama. Je stejně dobrá jako ta první, dnes už proslulé „Kouzlo smyslů“? Co má společného fenomenologie, trikové kouzelnictví a šamanismus? Více v kritice Jana Němce.
Oproti jejím předchozím sbírkám je „Výstava posedlostí“ Yvety Shanfeldové koncentrovanější, zmizely banální rýmy a zbytečné pointy. Stálým tématem jsou rodinné vztahy, vzpomínky a paměť a básnířka zkoumá i možnosti básnického jazyka.
Nakladatelství Argo pokračuje v novém vydávání muminích příběhů pozoruhodnou knihou „Tatínek a moře“ slavné švédskofinské spisovatelky a malířky Tove Jansson. Jaký má nejen tato muminí kniha vztah k jejímu dílu a její vlastní rodině?